Sruby, roubenky, dřevostavby

Srub a roubenka, král a královna mezi dřevostavbami. Obliba bydlení v těchto dřevěných a ekologických domech neustále stoupá a rok od roku se těchto krásných a moderních domů staví více. Oceňovány jsou především pro svůj přírodní vzhled a původ, krásnou vůni dřeva a nenapodobitelné mikroklima, které dokáže vytvořit pouze dům ze dřeva. Mají vynikající tepelné vlastnosti a požární odolnost, která je mnohdy vyšší, než u zděných domů. Dřevo je nenapodobitelný a nenahraditelný materiál, který člověka provází od počátky věků. 

Rozdíl mezi srubovým a roubeným domem spočívá především v rozdílném zatesání dřeva. V obou případech je použito rostlé dřevo, které vyniká perfektními izolačními vlastnostmi. Vytváří tak v domě skvělou tepelnou pohodu, z níž obyvatelé těží celý rok. V zimě dřevo uchovává teplo a v létě chrání před horkem uvnitř domu.

Srubové versus roubené domy

Sruby

Kanadské sruby jsou stavěné z kulatin zbavených kůry. Ovšem mouhou mít i rovné stěny obdobně jako roubenky. Absence omítky a barvy nechává vyniknout jedinečnosti struktury a krásy dřeva.

Poznávacím znamením srubů jsou klády vyčnívající ven ze stěn. Tento prvek stavby je způsoben zatesáním sedlovým spojem. Pro střechy srubů se u nás nejčastěji využívají střešní tašky, ale je možné využít jakýkoli druh krytiny, kdy zejména v kanadě je obliba kanadských šindelů.

Roubenky

Typickým příkladem roubenek jsou staleté horské chalupy natřené hnědou barvou s bílými proužky, ale v dnešní době se staví především modernější domy s velkými prosklenými plochami.

Roubené domy zatesané na „rybinu“ z masivních profilů opracovaných do tvaru hranolů, umožňují plnohodnotné bydlení v dřevostavbě.

Na rozdíl od srubů, u roubenek trámy nevyčnívají z obvodových stěn a zdi domu jsou rovné a hladké.     

Dřevostavby

Oproti srubům a roubenkách se dřevostavby vyznačují obvykle nosnou dřevěnou konstrukcí, která je složena z trámkových sloupků, které se vyplní izolací a kryjí ji různé druhy fasády z exteriéru (obklady, palubky, apod.) a různé druhy povrchů interiéru (omítky, ekopanely, obklady, palubky, atd.) 
Dalším typem dřevostaveb jsou stavby z masivních dřevěných panelů, které mohou plnit současně nosnou, pohledovou i izolační konstrukci.